Our Representatives

RiceGrowers' Association (RGA) Board is elected from the Central Executive committee.
The purpose of the Board is to manage strategic direction, governance and operational policy, it currently has 7 members and positions for 2 independent directors.

ROB MASSINA
President
ramassina@gmail.com - 0448 999 288

Mr Robert Massina is the current President of the RGA. Rob was formerly the Senior Vice President of the RGA and President of the Berriquin RGA Branch.

Rob holds a Bachelor of Agricultural Economics and prior to farming, Rob was an Agribusiness Executive across Australia and New Zealand.

Home for Rob is between Finley and Jerilderie, where he jointly operates irrigation properties with his wife Ainsley, focusing on rice, lamb, wool and grain production.

Rob has recently completed the RGA Established Leaders Course and participated in the SunRice Grower Reference Group.

ANGELA URQUHART
RGA Vice President and Board Member
muzzange@gmail.com - 0447 384 692

Mrs Angela Urquhart is within the Berriquin Branch of the RGA and currently plays an active role in the rice industry as an alternate to NFF Members Council and on the Policy Committee for RGA Productivity and Industry Affairs.

Angela holds a Bachelor of Commerce and Bachelor of Computer Science and is a qualified Accountant and member of CPA Australia.

Angela also runs a mixed cropping farm with her husband south of Finley.

LACHLAN BULL
Board Member

Mr Lachlan Bull has been a rice grower in Deniliquin for the past 10 years. Lachlan served as the Junior Vice President from 2015 to 2020, and from 2011 - 2020 as the Deniliquin RGA Delegate and secretary.

Lachlan has trade qualifications and a Diploma of Agribusiness, has completed the Rice Industry Emerging Leaders program and is a graduate of the Australian Rural Leadership Program.

Lachlan runs a mixed cropping business in the Murray Valley and North Conargo area.


MICHAEL CHALMERS
RGA Board Member
koonwarra2@bigpond.com - 0428 530 231

Mr Michael Chalmers is the President of the Wakool Branch of the RGA and has been a member of the RGA Central Executive for 9 years.

Michael is the RGA Water Committee Chairman and WaterNSW Murray CAG Delegate.

Michael and his wife Felicia operate a farm business growing a mix of irrigated crops and livestock at Wakool and dry-land crops at Sea Lake. A focus of their
business is growing rice varieties that are suitable for the Japanese market.


DENISE KELLY
RGA Board Member
kellygang.189@bigpond.com - 0488 275 134

Mrs Denise Kelly is the President of the Coleambally Branch and has been a member of the Central Executive for the past 5 years.

Denise is currently the Committee Chair of the RGA Industry Affairs Committee and a recent graduate of the National Rural Women’s Coalition E-Leaders Programme.

Denise and her Husband Ian run mixed cropping farms in the Coleambally Irrigation Area.

ERIN DRAPER
Board Member

Mrs Erin Draper is Secretary of the Yanco Branch and member of the RGA Central Executive.

Currently she is a member of the RGA Productivity and Industry Affairs committee and RGA delegate to the National Farmers Federation (NFF) Workforce committee. Erin is also a member of the 2019 SunRice Grower Reference Group.

Erin holds a Masters in Education and has recently retired from a rewarding career in teaching.

Erin and her husband Peter run a mixed farming enterprise near Leeton, focusing on rice and seed oats.

KELLIE CROSSLEY
Board Member

Kellie Crossley is within the Deniliquin Branch of RGA.

Kellie holds a Master of Nutrition and Dietetics, Diploma of Business and is a graduate of the Australian Institute of Company Directors.  Kellie also contributes back to her community and sits on a variety of community and sporting club association committees.

In partnership with her husband Andrew, and Andrew’s parents; Ken and Robyn Crossley, Kellie runs a mixed farming enterprise including winter cereals, rice, sheep and cattle.

The 2019/2020 Central Executive

RiceGrowers' Association  members can nominate to be associated with one if its eight  branches.
Each branch elects delegates to advocate on their behalf in the Central Executive (Members Council). These Central Executive delegates can also join a committee to determine RGAs four policy areas: Water, Environment Sustainability, Farm Business and Productivity and Industry Affairs.

CE Representatives

Branches Representatives
Mirrool Chris Morshead (P), Drew Braithwaite (VP),David Dissegna (S)
Yanco Scott Williams (P), Matthew Robertson (VP), Erin Draper (S)
Coleambally Denise Kelly (P), David Lashbrook (VP), Justin Sutherland (S)
Hay Diane Morona (P), Craig Rawle (VP), Daryl Gibbs (S)
Berriquin Angela Urquhart (P), Will Robertson (VP), Scott Jewell (S)
Deniliquin Antony Vagg (P), Josh Small (VP), Lachlan Bull (S)
Wakool Michael Chalmers (P), Paul Martin (VP), Sarah Martin (S)
Victoria Martin van der Sluys (P)